Elitarne złoto drużyny KTK

Trzech juniorów, w tym dwóch pierwszorocznych, i jeden młodzieżowiec Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego zostało mistrzami Polski w torowym wyścigu drużynowym elity, czyli seniorów. To Dawid Czubak, Szymon Krawczyk, Mikołaj Sójka oraz Paweł Zaleśny. Nie był to jedyny sukces podopiecznych trenera Piotra Zaradnego, odniesiony na pruszkowskim obiekcie, bowiem Dawid Czubak wywalczył jeszcze srebrny medal w wyścigu punktowym.

W pierwszym dniu zawodów reprezentanci KTK Kalisz startowali w dwóch konkurencjach, a rywalizację rozpoczęli od wyścigu drużynowego na dystansie 4000 metrów, w którym w maju podczas Mistrzostw Polski juniorów wywalczyli złoty medal, jadąc z Tobiaszem Tończykiem w składzie. W minioną środę team trenera Piotra Zaradnego uzyskał najlepszy rezultat - 4:18.19, a w finale A miał zmierzyć się z ekipą Tarnovii Tarnowo Podgórne. Zawodnicy kaliskiego klubu ani przez chwilę nie byli zagrożeni, a od połowy dystansu ich przewaga zaczęła sukcesywnie rosnąć. Ostatecznie ukończyli oni wyścig z wynikiem 4:16.85, o blisko cztery sekundy lepszym od przeciwników.

- Nie ukrywam, że liczyliśmy na złoty medal, bowiem medaliści Mistrzostw Europy juniorów i czołowa drużyna Mistrzostw Świata w tej kategorii wiekowej, która ustanowiła wraz z Danielem Staniszewskim z KKS Ciechanów rekord Polski, nie może zejść poniżej pewnego poziomu - powiedział Piotr Zaradny. - Nasze pragnienia trzeba było jednak potwierdzić na torze. Drużyna KTK, najmłodsza wśród tych, liczących się w walce o medale, pojechała znakomicie i zasłużenie stanęła na najwyższym stopniu podium.

Dla wielu obserwatorów mistrzostw zwycięstwo kaliskiej ekipy było sporym zaskoczeniem, natomiast dla tych, którzy znają jej możliwości i poziom wyszkolenia, potwierdziło oczekiwania, związane z przyszłością teamu znad Prosny.

Tego samego dnia rozegrano wyścig punktowy na dystansie 160 okrążeń toru, równie udany dla torowców kaliskiego klubu. Już na pierwszej lotnym finiszu najlepszym okazał się Szymon Krawczyk, co powtórzył na ostatniej szesnastej premii. Do tego nadrobił dwa okrążenia, jedno stracił i z sumą 32 punktów sklasyfikowany został na dziesiątym miejscu wśród dwudziestu trzech zawodników.

O czołową lokatę z powodzeniem rywalizował Dawid Czubak. Wygrał on trzy lotne premie, punktował także na innych, a ponadto miał na koncie, podobnie jak dziewięciu innych kolarzy, dwie nadrobione rundy. Na dwadzieścia okrążeń toru przed zakończeniem wyścigu sytuacja stała się wyjątkowo ciekawa i emocjonująca. Prowadził z dorobkiem 62 punktów Adrian Tekliński (Kolss-BDG Team), drugi był Dawid Czubak, który zdobył 60 punktów, trzeci był Michał Rzeźnicki (LUKS Trójka Piaseczno) z dorobkiem 56 punktów. Każdy z nich miał szansę na tytuł mistrzowski, każdy też mógł wypaść ze strefy medalowej, bowiem o miejsce na podium walczyli również Adam Stachowiak i Mateusz Nowaczek (obaj Kolss-BDC Team). Na przedostatniej premii Adrian Tekliński zdobył pięć punktów, Dawid Czubak ani jednego, a Michał Rzeźnicki dwa. Podczas finałowego okrążenia pierwszy z nich już nie punktował, ale i tak został mistrzem Polski. Zawodnik KTK minął linię mety na czwartym miejscu, co dało mu jeden punkt, natomiast przed nim finiszował Michał Rzeźnicki, dopisując do swojego konta dwa punkty. Wszystko było już jasne. Dawid Czubak wywalczył srebrny medal w tych zmaganiach, powiększając bogatą kolekcję swoich tegorocznych trofeów.

W czwartek torowcy kaliskiego klubu rywalizowali tylko w wyścigu scratch, a bardzo dobrze radzili sobie zarówno Dawid Czubak, jak i Paweł Zaleśny. Pierwszy z nich zajął czwarte, a drugi szóste miejsce. - Dawid brązowy medal przegrał o kilka centymetrów - dodał Piotr Zaradny. - Obaj nasi zawodnicy podczas tego wyścigu wykazali się walecznością i zasłużyli na słowa uznania.

W piątek oraz sobotę w omnium rywalizować jeszcze będą Paweł Zaleśny i Mikołaj Sójka.

Mistrzostwa Polski elity w kolarstwie torowym
Pruszków, 2-5 września 2015 r.

wyścig drużynowy mężczyzn
eliminacje - 1. KTK Kalisz/Paweł Zaleśny, Szymon Krawczyk, Dawid Czubak, Mikołaj Sójka/4:18.19, 2. KK Tarnovia Tarnowo Podgórne/Wojciech Sykała, Kacper Kistowski, Patryk Wewiór, Borys Korczyński/4:19.50, 3. Kolss-BDC Team/Adrian Tekliński, Adam Stachowiak, Adrian Banaszek, Mateusz Nowaczek/4:20.15, 4. LUKS Trójka Piaseczno/Michał Rzeźnicki, Krzysztof Tomaszewski, Wojciech Kargul, Patryk Kubiak/4:22.44, 5. ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz/Adrian Mrówka, Piotr Michalski, Bartosz Rudyk, Patryk Pazik/4:24.43
o miejsca 3-4 - 3. Kolss-BDC Team, 4. LUKS Trójka Piaseczno/doścignięcie
o miejsca 1-2 - 1. KTK Kalisz/4:16.851, 2. KK Tarnovia Tarnowo Podgórne/4:20.741

wyścig punktowy mężczyzn
finał - 1. Adrian Tekliński/Kolss-BDC Team/67, 2. Dawid Czubak/KTK Kalisz/61, 3. Michał Rzeźnicki/LUKS Trójka Piaseczno/60, 4. Adam Stachowiak/Kolss-BDC Team/55, 5. Mateusz Nowaczek/Kolss-BDC Team/54, 6. Wojciech Pszczolarski/SKC Fufo Prostejov/50, ... 10. Szymon Krawczyk/KTK Kalisz/32, ... 13. Paweł Zaleśny/KTK Kalisz/5, ... 18. Mikołaj Sójka/KTK Kalisz/-33

scratch mężczyzn - 1. Daniel Staniszewski/KKS Ciechanów, 2. Patryk Pazik/ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz, 3. Wojciech Pszczolarski/SKC Tufo Prostejov, 4. Dawid Czubak/KTK Kalisz, 5. Patryk Kubiak/LUKS Trójka Piaseczno, 6. Paweł Zaleśny/KTK Kalisz