Grzegorz Stępniak triumfował w Warcie

155 kilometrowy etap ze startem i metą w Warcie rozpoczął XXVII Ogólnopolski Wyścig Kolarski Szlakiem Bursztynowym "Hellena Tour 2012". Najlepiej z peletonu finiszował kolarz CCC Polsat Polkowice Grzegorz Stępniak, a kolejne miejsca zajęli zawodnicy BDC MarcPol Team - Konrad Dąbkowski oraz Adam Wadecki.

Na pierwszą lotną premię peleton wjechał jeszcze razem, a w Goszczanowie punktowali Adam Wadecki, Konrad Dąbkowski i Marek Rutkiewicz. Później na atak zdecydował się Paweł Krzywania z Warmii i Mazur, do którego szybko dołączył Łukasz Osiecki, kolarz Wibatech LMGKK Ziemia Brzeska. Ich przewaga nad pozostałymi rosła i wynosiła ponad kilometr, ale ucieczka wkrótce została zlikwidowana. Zanim jeszcze kolarze wjechali na ostatnią, najdłuższą rundę wokół Zbiornika Jeziorsko, rozpoczęły się kolejne próby ataków. Peleton rozrywał się na większe lub mniejsze grupy. Na 122 kilometrze wyznaczono drugą lotną premię w Pęczniewie, a o punkty walczyło siedmiu kolarzy, którzy jechali z przewagą około dwóch minut nad grupą zasadniczą. Kolejną kreskę minęli Adrian Honkisz z CCC Polsat Polkowice, Kornel Sójka z KTK Kalisz oraz Paweł Brylowski z Bank BGŻ. Honkisz oraz Brylowski zdobyli punkty również na trzeciej lotnej premii w Zadzimu, a dołączył do nich Nikolay Mikhaylow, bułgarski kolarz z CCC.

Na metę w Warcie wjechał już peleton, liczący 95 zawodników. Najlepiej finiszował Grzegorz Stępniak i to on założył żółtą koszulkę lidera. Po ponad trzech minutach zameldowała się druga większa grupa kolarzy, a ze znaczną stratą dwudziestu kolejnych.

W klasyfikacji najaktywniejszego pierwsze miejsce zajął Adrian Honkisz, w klasyfikacji punktowej Grzegorz Stępniak, najlepszym młodzieżowcem został Mieszko Bulik z TC Chrobry Felt Głogów, a najlepszym Wielkopolaninem Rafał Klepacki z KLTC Konin. Czerwoną koszulkę agresywnego zawodnika założył Nikolay Mikhaylow. Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem KTK Kalisz był Mateusz Nowak, który zajął 13. miejsce.

Na starcie pierwszego etapu stanęła rekordowa ilość 163 zawodników, zmagania ukończyło ich 153. Jutro rano jazda indywidualna na czas w Opatówku, a następnie etap z Kalisza do Kazimierza Biskupiego.