Kolarstwo

Olimpijskie medale kaliskich kolarzy

Srebrne drużyny KTK

Dwa tytuły wicemistrzów kraju i cztery brązowe medale wywalczyli reprezentanci Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego, trenowani przez Krzysztofa Dąbrowskiego, podczas XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich. Torowe zmagania, które dzisiaj zakończyły się w Pruszkowie, stanowiły Mistrzostwa Polski juniorek młodszych i juniorów młodszych, najważniejszą imprezę sportową w tej kategorii wiekowej

W pierwszy dniu zmagań duże nadzieje związane były ze startem obu kaliskich drużyn, które nie zawiodły. Juniorki młodsze, jadące w składzie Agata Lichosyt, Anna Długaś, Natalia Nawrocka i Roksana Pasternak, w kwalifikacjach uzyskały drugi rezultat, a to dawało im awans do finału A i przynajmniej srebrny medal. W walce o złoto zmierzyły się one z drużyną ALKS Stal Zaxy Huge Grudziądz, która uzyskała wynik 36.970. Kaliszanki dystans 3000 metrów przejechały w czasie 3:50.810 i zostały wicemistrzyniami kraju.

Podobna sytuacja miała miejsce w wyścigu drużynowym juniorów młodszych. Team KTK Kalisz -  Kacper Gieryk, Mateusz Olejnik, Adam Andrzejak oraz Piotr Maślak w kwalifikacjach był drugi. W finale A Mateusza Olejnika zastąpił Kamil Dolak. W rywalizacji na dochodzenie szybsi okazali się torowcy ALKS Stal Intermax Huge Grudziądz (3:22.56), kaliszanie zostali srebrnymi medalistami (3:24.880).

Jeszcze w poniedziałek rozegrano sprint drużynowy, w którym podopieczni trenera medali nie zdobyli, ale zajmowali wysokie, punktowane lokaty. Kacper Gieryk, wicemistrz Polski niedawno rozegranych Mistrzostw Polski w jeździe indywidualnej na czas, Mateusz Olejnik i Piotr Maślak sklasyfikowani zostali na czwartej pozycji, podobnie jak Natalia Nawrocka oraz Roksana Pasternak, które w kwalifikacjach miały trzeci wynik.

We wtorek uczestnicy Mistrzostw Polski skupili się głównie na startach w omnium, czyli torowym wieloboju. Piotr Maślak w scratchu był dziewiąty, w tempo rundzie drugi, w wyścigu eliminacyjnym czternasty i miał szansę na zajęcie miejsca na podium. W ostatnim wyścigu punktowym nadrobił rundę, na jednym z finiszów był drugi, a dało mu to łącznie 23 punkty, tylko o osiem za mało do brązowego medalu. Ostatecznie zajął czwarte miejsce. Na piątym miejscu w omnium sklasyfikowana została Natalia Nawrocka. W poszczególnych wyścigach zajmowała ona odpowiednio szóste, piąte, dziewiąte oraz piąte miejsce.

Ostatni dzień OOM znów mógł przynieść kolarzom znad Prosny medale i przyniósł. W wyścigu indywidualnym na dystansie 2000 metrów Roksana Pasternak była trzecia, podobnie jak Adam Andrzejak, który o brązowy medal walczył ze swoim klubowym kolegą Kacprem Gierykiem. Nieco później na najniższym stopniu podium stanęły dwie kaliskie ekipy, rywalizujące w madisonie, wcześniej znanym jako wyścig amerykański. Wśród juniorek młodszych brązowymi medalistkami zostały Agata Lichosyt i Anna Długaś, tegoroczna mistrzyni Polski w jeździe indywidualnej na czas, wśród juniorów młodszych Piotr Maślak oraz Mateusz Olejnik.

Złotego krążka podopieczni trenera Krzysztofa Dąbrowskiego w Pruszkowie nie zdobyli, ale wracają do domów z tarczą, mogąc być dumni z wysiłku włożonego w przygotowania do tych zawodów i jego efektów.

Piotr Szymański „Życie Kalisza, zdjęcia Dorota Kozicka i KTK Kalisz

NOCNE KRYTERIUM KOLARSKIE

"Wielka Nagroda Kalisza"

Wielka Nagroda Kalisza 2019 Wielka Nagroda Kalisza 2019

Ogolnopolski wyścig kolarski "Szlakiem Bursztynowym HELLENA TOUR"