Kolarstwo

Pamięci Józefa Jankowskiego
W piątek 23 sierpnia rozegrane zostanie na ulicach Kalisza Nocne Kryterium Kolarskie, stanowiące II Memoriał Józefa Jankowskiego, wybitnego szkoleniowca i wychowawcy wielu pokoleń znakomitych zawodników. Obsada wyścigu będzie wyjątkowa, bowiem na starcie staną między innymi utytułowani kolarze dwóch reprezentacji Polski - średniego dystansu oraz sprinterów, którzy walczyć będą o kwalifikacje do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio

Józef Jankowski
urodził się w 1935 roku w Piórkowie koło Opatowa. Był zawodnikiem i trenerem między innymi w Społem Łódź, Górniku Konin, Polonii Piła oraz Romecie Bydgoszcz. Do Kalisza przyjechał w grudniu 1975 roku, gdzie przeszedł na kolarską emeryturę, a w 2004 roku przeprowadził się do Krakowa. W latach 1981-84 pełnił funkcję trenera kadry, przygotowując polską ekipę na Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles, w których z powodu bojkotu nie mogła ona wystąpić. Wychował rzeszę znakomitych kolarzy i w ogromnym stopniu przyczynił się do sukcesów sportowych, jakie odnosili zawodnicy znad Prosny zarówno na szosie, jak i na torze, także jako reprezentanci Polski, a w najtrudniejszym czasie ratował kaliski klub oraz obiekt przy Wale Matejki przed likwidacją.
- Ze sportem związana byłam od najmłodszych lat, dlatego rozumiałam, ile wyrzeczeń kosztują jego rozliczne obowiązki i długa nieobecność w domu - powiedziała pani Ewa, żona Józefa Jankowskiego, była koszykarka. - Na mnie spoczywały wszelkie obowiązki rodzinne, ale wszyscy cieszyliśmy się z sukcesów męża, wspólnie też przeżywaliśmy trudne dla kolarstwa chwile, często w gronie gwiazd tej dyscypliny, goszczących w naszym domu. Przyjazd do Kalisza dał nam dużą stabilizację, a mnie przybyło obowiązków, bowiem pracowałam w sekcji kolarskiej ówczesnego "Włókniarza". To były jednak lata, które wspominam z ogromnym sentymentem i cieszę się, że możemy powracać nad Prosnę na Memoriał, poświęcony pamięci mojego męża.
Jego syn Arkadiusz był również kolarzem i chociaż nie urodził się w Kaliszu, uważa się za obywatela tego miasta. - Pamiętam, że tata przyjeżdżał do domu, aby po dniu czy dwóch znów wyjeżdżać na zgrupowania lub zawody. Wszystko w naszej rodzinie podporządkowane było sportowi, jednak nie zaniedbywał on spraw, związanych z najbliższymi. Pomimo jego częstych nieobecności atmosfera w domu była wspaniała. Zostałem kolarzem i nie żałuję. Pamiętam, jak tata, do którego zwracałem się wtedy "- Trenerze", przychodził do liceum, aby zwalniać mnie na zgrupowania kadrowe. Wszystko to w mojej pamięci pozostanie na zawsze. A może Memoriał warto rozszerzyć o inne kategorie, choćby mastersów, gdyż wielu z nich, miedzy innymi wychowanków Józefa Jankowskiego, chętnie stanęłoby na starcie - stwierdził Arkadiusz Jankowski.
Aby upamiętnić wybitnego szkoleniowca i wielce zasłużonego dla polskiego kolarstwa Człowieka, Kaliskie Towarzystwo Kolarskie zorganizowało w sierpniu ubiegłego roku Nocne Kryterium Kolarskie, będące I Memoriałem Józefa Jankowskiego. Na starcie stanęło wtedy trzydziestu pięciu kolarzy, wśród nich dziesięciu byłych zawodników KTK. Mieli oni do pokonania dystans 40 kilometrów na czterdziestu rundach ze startem i metą na Placu Wojciecha Bogusławskiego.
Od początku aktywnie jechał Szymon Krawczyk (Voster ATS Team), który wraz z Bartoszem Miklerem (MLUKS Victoria Accent Team Jarocin) zdecydowali się na odjazd już po pierwszej rundzie. Później na czoło wysunął się Tobiasz Pawlak (Domin Sport), a niebawem Adam Stachowiak (Voster ATS Team). To właśnie on prowadził po połowie dystansu z dorobkiem 24 punktów, wyprzedzając Tobiasza Pawlaka (14) i Szymona Krawczyka (12). Defekt roweru Adama Stachowiaka wybił go z rytmu, a inicjatywę przejęli Szymon Krawczyk, Michał Podlaski, również z Voster ATS Team, oraz Mikler. W końcówce zmagań na czele ze sporą przewagą nad grupą pościgową jechali już tylko Krawczyk i Podlaski, dzieląc pomiędzy sobą najcenniejsze punkty. Na przedostatnim finiszu wiadomo było, że pierwszy z nich został zwycięzcą kryterium, a ostatecznie zgromadził on na koncie 53 punkty. Drugi był Adam Stachowiak (37), trzeci Michał Podlaski (36).
Zgłoszenia do tegorocznego kaliskiego Nocnego Kryterium już napływają. Swój udział zapowiedziała między innymi torowa kadra polskich sprinterów, medalistów Mistrzostw Świata i Europy, trenowana przez Igora Krymskiego, wychowanka Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego, a wśród nich Mateusz Rudyk, Krzysztof Maksel, Rafał Sarnecki, Patryk Rajkowski, Cezary Łączkowski i Mateusz Lipa. Na ulicach grodu nad Prosną pojawią się równie utytułowani torowcy z reprezentacji Polski średniego dystansu, podopieczni kaliskiego trenera Jacka Kasprzaka, wiceprezesa KTK. Będzie to Filip Prokopyszyn wraz z klubowymi kolegami z KK Tarnovia Tarnowo Podgórne - Adrianem Mrówką i Kamilem Kordusem, a także kilku innych kolarzy z tej kadry - Wojciech Pszczolarski, Adrian Tekliński, Bartosz Rudyk, Damian Sławek i Daniel Staniszewski, ubiegłoroczny triumfator Memoriału Szymon Krawczyk, który w kategoriach juniorów młodszych i juniorów z powodzeniem startował w KTK Kalisz, zdobywając medale Mistrzostw Europy oraz Świata. Towarzyszyć mu będą zawodnicy z grupy Voster. Jeśli po kontuzji zgodę lekarza na start w Kaliszu otrzyma Adrian Kaiser, również weźmie udział w piątkowym kryterium.  Bez wątpienia znów ambitnie walczył będzie na 40-kilometrowej trasie Bartosz Mikler, srebrny medalista Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym. A lista uczestników jest wciąż otwarta.
(pis)

Nocne Kryterium Uliczne
II Memoriał Józefa Jankowskiego
Kalisz, 23 sierpnia 2019 r.
program
godz. 17.00
- msza św. w intencji ś.p. Józefa Jankowskiego, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, ul. Asnyka 54
godz. 19.00 - prezentacja zawodników oraz zaproszonych gości, powitanie rodziny Józefa Jankowskiego, przejazd rundy honorowej przez wychowanków KTK Kalisz oraz obecnych kolarzy tego klubu i szkółek kolarskich
godz. 19.45 - start zawodników w kategorii elity i orlików
trasa wyścigu
Plac Wojciecha Bogusławskiego - ul. Bankowa - ul. Pułaskiego - ul. Częstochowska - Plac Wojciecha Bogusławskiego
długość: 40 rund x 1 kilometr
organizator - Kaliskie Towarzystwo Kolarskie
współorganizatorzy - Wielkopolski Związek Kolarski, Miasto Kalisz, Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym NOCNE KRYTERIUM KOLARSKIE

"Wielka Nagroda Kalisza"

Wielka Nagroda Kalisza 2019 Wielka Nagroda Kalisza 2019

Ogolnopolski wyścig kolarski "Szlakiem Bursztynowym HELLENA TOUR"

Szlakiem Bursztynowym


MMP
Wielka Nagroda Kalisza 2018

Wyścig Młodości.
Finał Pucharu Polski.

Wycig Modoci

Zawody kolarskie na torze. Piknik kolarski:

Szlakiem Bursztynowym

Urzd Miasta KALISZ

dzkie
Promocja Województwa Łódzkiego na Ogólnopolskim wyścigu kolarskim "Szlakiem Bursztynowym HELLENA TOUR"

Galerie:

galeria KTK Kalisz

Sponsorzy:

multimedia KALISZ

Netlan Computers KALISZ, Poleasingowe laptopy, komputery drukarki monitoryPartnerzy:

Zobacz nas na Facebook'u:

facebook

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym NOCNE KRYTERIUM KOLARSKIE

"Wielka Nagroda Kalisza"

Wielka Nagroda Kalisza 2019 Wielka Nagroda Kalisza 2019

Ogolnopolski wyścig kolarski "Szlakiem Bursztynowym HELLENA TOUR"

Szlakiem Bursztynowym


MMP
Wielka Nagroda Kalisza 2018

Wyścig Młodości.
Finał Pucharu Polski.

Wycig Modoci

Zawody kolarskie na torze. Piknik kolarski:

Szlakiem Bursztynowym

Urzd Miasta KALISZ

dzkie
Promocja Województwa Łódzkiego na Ogólnopolskim wyścigu kolarskim "Szlakiem Bursztynowym HELLENA TOUR"

Galerie:

galeria KTK Kalisz

Sponsorzy:

multimedia KALISZ

Netlan Computers KALISZ, Poleasingowe laptopy, komputery drukarki monitoryPartnerzy:

Zobacz nas na Facebook'u:

facebook