KTK podsumowało sezon sportowy 2015

W miniony czwartek w gościnnej Restauracji Margo odbyło się uroczyste podsumowanie mijającego sezonu w Kaliskim Towarzystwie Kolarskim. Jego prezes Bogdan Jamroszczyk podziękował zawodnikom oraz szkoleniowcom za wyjątkowo udane występy, a władzom samorządowym i sponsorom za wsparcie, bez którego te osiągnięcia byłyby niemożliwe.

Był to wyjątkowy sezon w historii Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego, bowiem w 2015 roku obchodziło ono jubileusz 90-lecia, a ponadto wiele radości przyniosły występy kaliskich kolarzy, zwłaszcza podczas torowych Mistrzostw Europy juniorów. W trzynastoosobowym składzie reprezentacji Polski na te zawody, rozegrane w Atenach, znalazło się aż trzech torowców KTK Kalisz oraz ich trener Piotr Zaradny. Odnieśli oni w stolicy Grecji największy sukces w historii klubu w kategorii juniorów, bowiem drużyna wywalczyła brązowy medal, Szymon Krawczyk srebrny w wyścigu punktowym, a Dawid Czubak został we wspaniałym stylu mistrzem Starego Kontynentu w omnium.

Dzięki tym sukcesom torowcy KTK wyjechali na Mistrzostw Świata do kazachskiej Astany. Młodsi od swoich przeciwników godnie reprezentowali Polskę podczas tych zmagań. Czwarte miejsce zajął Krawczyk w wyścigu punktowym, na piątym miejscu sklasyfikowana została drużyna z trzema naszymi kolarzami w składzie, piąte miejsce zajął Czubak na dystansie 1 kilometra, a ósmy był w omnium.

Juniorzy KTK należeli do ścisłej czołówki tej kategorii w kraju. Wielokrotnie stawali oni na podium podczas torowych Mistrzostw Polski juniorów, torowych Mistrzostw Polski elity i torowych Mistrzostw Polski w konkurencjach nieolimpijskich. Szymon Krawczyk wywalczył złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego w Sobótce, a ponadto juniorzy triumfowali w Mistrzostwach Polski w jeździe indywidualnej na czas zarówno dwójek, jak i drużyn. Łącznie zdobyli oni w kraju dwanaście medali, w tym sześć złotych.

Powoli odbudowuje się grupa orlików KTK, w której startowali w mijającym roku Paweł Zaleśny i Bartosz Chodyła. Pierwszy z nich wywalczył złoty, srebrny oraz brązowy medal podczas torowych Mistrzostw Polski elity i w konkurencjach nieolimpijskich, a także reprezentował Polskę podczas torowych Mistrzostw Europy w Atenach.

Znakomicie spisywała się pierwszoroczna juniorka młodsza kaliskiego klubu Wiktoria Polak, podopieczna trenera Krzysztofa Dąbrowskiego. To tegoroczna torowa  mistrzyni Polski w omnium i wicemistrzyni szosowych mistrzostw w jeździe indywidualnej na czas. Powołana został ona do trzyosobowej kadry kraju na XIII Olimpijski Festiwal Młodzieży w gruzińskim Tbilisi. Wraz z Julią Kowalską wywalczyła srebrny medal podczas Mistrzostw Polski w jeździe na czas dwójek, a obie z Agatą Bielak brązowy w jeździe na czas drużyn.

Ogromne nadzieje związane są z przyszłością utalentowanej grupy młodzików KTK. Podczas tegorocznych Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w kolarstwie torowym wywalczyli oni osiem medali, a na najwyższym stopniu podium stanęła nasza drużyna w składzie Adam Długaś, Konrad Trzęsowski, Mieszko Jaśkiewicz oraz Dawid Wojtysiak. W podobny zawodach na szosie podopieczni trenera Krzysztofa Dąbrowskiego zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji klubowej z dorobkiem sześciu medali. Złote krążki wywalczyli Adam Długaś w jeździe indywidualnej na czas, który wraz z Konradem Trzęsowskim był również pierwszy w wyścigu dwójek, a ten ostatni triumfował w wyścigu ze startu wspólnego.

Nie sposób nie wspomnieć sukcesach odniesionych przez najmłodszych adeptów kolarstwa, którzy w niedalekiej przyszłości reprezentować będą KTK. Są to uczniowie szkół podstawowych, zgłębiający tajniki kolarskiego rzemiosła w Szkółkach Kolarskich, działających przy kaliskim klubie. W miniony weekend w Pruszkowie podczas Mistrzostw Polski Szkółek Kolarskich wywalczyli oni siedem medali – dwa srebrne zdobyła Patrycja Perskawiec, trzy brązowe Amelia Flechowska, a po jednym brązowym Jan Gadera i Mateusz Olejnik.

Łącznie kolarze kaliskiego klubu wywalczyli w roku 2015 czterdzieści dwa medale - 14 złotych, 14 srebrnych oraz 14 brązowych. Nasi zawodnicy wystąpili łącznie w 85 wyścigach, zwyciężając 123 razy, na podium stając 280 razy, a czekają ich przecież jeszcze Mistrzostw Polski w scratchu i madisonie.

Nasz zawodnik  Dawid Czubak w klasyfikacji Polskiego Związku Kolarskiego   na torze w kategorii  juniorów za 2015 rok zajął 1 miejsce, zaś w klasyfikacji Pucharu Polski kolarstwa szosowego w kategorii juniorów Szymon Krawczyk zajął również 1 miejsce.

Zawodnicy KTK w systemie sportu młodzieżowego zdobyli w 2015 r. 208,33 pkt., t.j.  28,9%  punktów zdobytych przez wszystkie kluby miasta Kalisza.

Tradycyjnie jak w poprzednich latach Kaliskie Towarzystwo Kolarskie było organizatorem trzech imprez sportowych – Torowych Zawodów z okazji Święta Miasta Kalisza, Ogólnopolskiego

Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Bursztynowym „Hellena Tour”, którego była to 30. jubileuszowa edycja, a także szosowych Mistrzostw Polski w jeździe indywidualnej na czas dwójek i drużyn.

Wszystkie one cieszyły się dużym zainteresowaniem zawodników, zostały wysoko ocenione przez naszych gości i przyczyniły się do promocji zarówno Miasta, jak i kolarstwa oraz naszych partnerów i sponsorów.

wyścig drużynowy na dochodzenie
1 m-ce: Dawid Czubak, Szymon Krawczyk, Mikołaj Sójka, Tobiasz Tończyk, Przemysław Kuświk;

1 m-ce: Szymon Krawczyk;

XXI Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, Mistrzostwa Polski juniorów młodszych w kolarstwie szosowym
Koziegłowy,  10.07.2015 r.
jazda indywidualna na czas
2 m-ce: Wiktoria Polak;

XXI Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, Mistrzostwa Polski juniorów młodszych w kolarstwie torowym,

1 m-ce: Adam Długaś, Konrad Trzęsowski, Mieszko Jaśkiewicz, Dawid Wojtysiak;

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w kolarstwie szosowym, Golczewo, 08-09.08.2015 r.