Ku pamięci Józefa Jankowskiego

Zbliża się dzień 24 września. To data z pozoru taka sama jak wszystkie inne. Dla kaliskiego kolarstwa będzie jednak wyjątkowa. Znów będziemy mieli okazję, by upamiętnić wielką osobę – Józefa Jankowskiego, który był znakomitym szkoleniowcem i wychowawcą wielu świetnych zawodników. To wszystko będzie możliwe za sprawą Nocnego Kryterium Kolarskiego – III Memoriału Józefa Jankowskiego. Wyścigi odbędą się na ulicach najstarszego polskiego miasta – Kalisza, a na dodatek zawodnicy zmierzą się w godzinach wieczornych.


To będzie z pewnością nietuzinkowa impreza kolarska, która w tym roku nieco zmieni swoje oblicze. Do walki staną także przedstawiciele młodszych kategorii wiekowych. W czwartek, 24 września, na ulice naszego miasta najpierw wyjadą Młodzicy, Młodziczki i Juniorki Młodsze (10 rund), później do wojaży sportowych przystąpią Juniorzy Młodsi oraz Juniorki (15 rund), a na koniec zapewne będzie najciekawiej. W rywalizacji sportowej ujrzymy bowiem Juniorów, U23 i Elitę. Kryterium uliczne odbędzie się na rundach o długości 1,5 kilometra ulicami: Nowy Świat – Ułańska – Pułaskiego, Częstochowska – Nowy Świat. To zapewnia ciekawy charakter tego wydarzenia i oczywiście dogodne warunki dla sympatyków kolarstwa, którzy będą mogli przez długi czas obserwować w akcji wytrawnych zawodników.


Najważniejsze, że czwartkowy wieczór i święto kolarskie, którego będziemy świadkami, pozwolą upamiętnić Józefa Jankowskiego, trenera – nie wahamy się użyć tego stwierdzenia – niesamowitego. To właśnie On był z kaliskim klubem nie tylko w tych chwilach pięknych i zaszczytnych, gdy nasi zawodnicy cieszyli się z licznych triumfów, ale także wtedy gdy nastały czasy najtrudniejsze. W pracy szkoleniowej kierował się surowymi zasadami, ale przynosiły one zamierzone efekty. Należy jednak zaznaczyć, że dla swoich zawodników był w stanie zrobić bardzo wiele. Był gotowy do ogromnych poświęceń, bo w pracę z kolarzami wkładał całe serce.


W zaszłym roku Nocne Kryterium Kolarskie dostarczyło ogromnych emocji , bo do walki stanęło 23 zawodników z najwyższej półki. Nie mieli żadnych problemów, by rozpalić swoją ostrą jazdą rozentuzjazmowanych sympatyków kolarstwa. Głównym bohaterem tej części Memoriału był Szymon Krawczyk z Voster ATS Team, który jechał wybornie i był zupełnie poza zasięgiem konkurencji. Zwyciężył z imponującym dorobkiem 74 punktów. Przed rokiem był nie do zatrzymania. Jak będzie w tym roku? Na pewno, równie ciekawie, ale apetyty na emocjonujące zmagania kolarzy musimy jeszcze przystopować, aż do 24 września, kiedy to ulice Kalisza znów będą gościć uczestników Nocnego Kryterium Kolarskiego.


Sylwetka Józefa Jankowskiego (opracował Śp. Piotr Szymański)
Józef Jankowski urodził się w 1935 roku w Piórkowie koło Opatowa. Był zawodnikiem i trenerem między innymi w Społem Łódź, Górniku Konin, Polonii Piła oraz Romecie Bydgoszcz. Do Kalisza przyjechał w grudniu 1975 roku, gdzie przeszedł na kolarską emeryturę, a w 2004 roku przeprowadził się do Krakowa. W latach 1981-84 pełnił funkcję trenera kadry, przygotowując polską ekipę na Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles, w których z powodu bojkotu nie mogła ona wystąpić. Wychował rzeszę znakomitych kolarzy i w ogromnym stopniu przyczynił się do sukcesów sportowych, jakie odnosili zawodnicy znad Prosny zarówno na szosie, jak i na torze, także jako reprezentanci Polski, a w najtrudniejszym czasie ratował kaliski klub oraz obiekt przy Wale Matejki przed likwidacją.

- Ze sportem związana byłam od najmłodszych lat, dlatego rozumiałam, ile wyrzeczeń kosztują jego rozliczne obowiązki i długa nieobecność w domu - powiedziała pani Ewa, żona Józefa Jankowskiego, była koszykarka. - Na mnie spoczywały wszelkie obowiązki rodzinne, ale wszyscy cieszyliśmy się z sukcesów męża, wspólnie też przeżywaliśmy trudne dla kolarstwa chwile, często w gronie gwiazd tej dyscypliny, goszczących w naszym domu. Przyjazd do Kalisza dał nam dużą stabilizację, a mnie przybyło obowiązków, bowiem pracowałam w sekcji kolarskiej ówczesnego "Włókniarza". To były jednak lata, które wspominam z ogromnym sentymentem i cieszę się, że możemy powracać nad Prosnę na Memoriał, poświęcony pamięci mojego męża.
Jego syn Arkadiusz był również kolarzem i chociaż nie urodził się w Kaliszu, uważa się za obywatela tego miasta. - Pamiętam, że tata przyjeżdżał do domu, aby po dniu czy dwóch znów wyjeżdżać na zgrupowania lub zawody. Wszystko w naszej rodzinie podporządkowane było sportowi, jednak nie zaniedbywał on spraw, związanych z najbliższymi. Pomimo jego częstych nieobecności atmosfera w domu była wspaniała. Zostałem kolarzem i nie żałuję. Pamiętam, jak tata, do którego zwracałem się wtedy "- Trenerze", przychodził do liceum, aby zwalniać mnie na zgrupowania kadrowe. Wszystko to w mojej pamięci pozostanie na zawsze - stwierdził Arkadiusz Jankowski.

Nocne Kryterium Kolarskie. Memoriał Józefa Jankowskiego (wyścig dofinansowany ze środków budżetowych Miasta Kalisza, Ministerstwa Sportu i Samorządu Województwa Wielkopolskiego)


Kalisz, 24 września 2020r.


Organizator: Kaliskie Towarzystwo Kolarskie
Współorganizatorzy: Wielkopolski Związek Kolarski, Miasto Kalisz, Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu
Miejsce i termin: wyścig rozegrany zostanie w Kaliszu w czwartek, 24 września 2020r.
Sposób rozegrania wyścigu: kryterium uliczne na rundach o długości 1,5 kilometra ulicami: Nowy Świat – Ułańska - Pułaskiego - Częstochowska.
Program:
Godz. 17.00 – Kat Młodzik, Młodziczka, Juniorka Młodsza (10 rund)
Godz. 17.30 – Kat Junior Młodszy, Juniorka  (15 rund)
Godz. 18.30 – Kat.Elita, U23i Junior (30 rund)

"Wielka Nagroda Kalisza"

Wielka Nagroda Kalisza 2021

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

Nocne kryterium kolarskie – Memoriał Józefa Jankowskiego

NOCNE KRYTERIUM KOLARSKIE

Memoriał Piotra Szymańskiego

Memoriał Kalisz


Mistrzostwa Kalisza na Rowerkach Biegowych

Wielka Nagroda Kalisza 2019


Międzypokoleniowy Festyn Rowerowy Aktywnie Bezpiecznie Zdrowo

Wielka Nagroda Kalisza 2018


Ogolnopolski wyścig kolarski "Szlakiem Bursztynowym HELLENA TOUR"

Szlakiem Bursztynowym

MMP

Wyścig Młodości.
Finał Pucharu Polski.

Wycig Modoci

Zawody kolarskie na torze. Piknik kolarski:

Szlakiem Bursztynowym

Urzd Miasta KALISZ

wielkopolska

wielkopolska

Ogólnopolskim wyścigu kolarskim "Szlakiem Bursztynowym HELLENA TOUR"

Galerie:

galeria KTK Kalisz

Sponsorzy:

multimedia KALISZ

Netlan Computers KALISZ, Poleasingowe laptopy, komputery drukarki monitoryPartnerzy:Zobacz nas na Facebook'u:

facebook