Na astańskim torze

Sześć medali wywalczyli reprezentanci naszego kraju podczas Mistrzostw Świata w kolarstwie torowym juniorów. W trzynastoosobowej kadrze Polski, rywalizującej na welodromie w Astanie, znalazło się trzech zawodników KTK Kalisz - Dawid Czubak, Szymon Krawczyk i Mikołaj Sójka. Nie stanęli oni na podium, jednak występ podopiecznych klubowego trenera Piotra Zaradnego podczas najważniejszych w tym sezonie zawodów należy uznać za udany.

Podczas środowych kwalifikacji Polacy uzyskali czwarty rezultat, ale gdyby nie problemy strategiczne, mogli uplasować się nawet na drugim miejscu. To jednak nie stanowiło problemu, bowiem do kolejnej fazy zmagań awansowało osiem drużyn z najlepszymi rezultatami. Aby znaleźć się w gronie potencjalnych medalistów nasi torowcy musieli następnego dnia uzyskać w swoim wyścigu czas minimalnie lepszy od rekordu kraju, który ustanowili nie tak dawno podczas Mistrzostw Europy w Atenach (4:09.002). Byli tego bliscy w konfrontacji z Australijczykami, ostatecznie jednak pokonali dystans 4000 metrów z rezultatem 4:09.217. Szybciej pojechali Rosjanie (4:07.273), Australijczycy (4:07.909), Szwajcarzy (4:08.523), z którymi polska drużyna z powodzeniem rywalizowała w lipcu o brązowy medal Mistrzostw Starego Kontynentu, a także Niemcy (4:08.840).
Dawid Czubak, Szymon Krawczyk, Mikołaj Sójka i Daniel Staniszewski (KKS Ciechanów) o piąte miejsce w Mistrzostwach Świata zmierzyli się w czwartek z Ukraińcami. Wygrali ten wyścig przez doścignięcie przeciwników na trzecim kilometrze.
W omnium, czyli kolarskim wieloboju, wśród zgłoszonych dwudziestu trzech zawodników znalazł się Dawid Czubak, tegoroczny mistrz Europy w tej konkurencji. Podczas piątkowego wyścigu scratch zajął on dopiero na czternaste miejsce, ale na odległych lokatach uplasowało się również wielu innych faworyzowanych kolarzy, między innymi Rosjanin Siergiej Rostowcew, czy Niemiec Max Kanter.
Znakomicie zaprezentował się kolarz KTK Kalisz w kolejnym etapie rywalizacji - wyścigu na dochodzenie na dystansie 3000 metrów. Gdy minął linię mety, objął prowadzenie z bardzo dobrym rezultatem 3 minut i 23 sekund. Po nim jeszcze dziesięciu zawodników miało rywalizować w tej konkurencji. Szybciej od Dawida Czubaka pojechał tylko Australijczyk Rohan Wight (3:19.670). Reprezentant kaliskiego klubu awansował na szóste miejsce po dwóch wyścigach, jednak na zakończenie pierwszego dnia zmagań w omnium zajął w wyścigu eliminacyjnym osiemnaste miejsce i przesunął się na jedenastą pozycję w ogólnej klasyfikacji.
W sobotę podopieczny klubowego trenera Piotra Zaradnego znów był szósty po wyścigu na dystansie 1 kilometra, w którym uzyskał trzeci rezultat. Podczas zmagań na rudzie ze startu lotnego zajął siódme miejsce, a po kończącym wielobój wyścigu punktowym ostatecznie sklasyfikowany został na ósmej pozycji.
W innych indywidualnych wyścigach kolarze Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego również medali nie zdobyli, jednak z uznaniem mówiono o nich na astańskim torze. W wyścigu na dystansie 1 kilometra startował Dawid Czubak i chociaż występ ten miał miejsce w krótkiej przerwie jego rywalizacji w omnium, uzyskał on piąty rezultat. Polskę w wyścigu punktowym reprezentował Szymon Krawczyk. Podczas pierwszej z kwalifikacji zajął on drugie miejsce, pewnie awansując do finału, w którym wygrał dwa finisze i na jednym był czwarty. Zdobył łącznie 11 punktów, tyle samo, ile wywalczył na lotnych premiach zwycięzca, Japończyk Shunsuke Imamura, ten jednak miał na koncie nadrobione okrążenie. Rywalizację o brązowy medal Szymon Krawczyk przegrał minimalnie na ostatnim finiszu z Belgiem Gerbenem Thijssenem. Ponadto zawodnik KTK Kalisz był dwunasty  w wyścigu na dystansie 3000 metrów na dochodzenie.

Mistrzostwa Świata w kolarstwie torowym juniorów
Astana/Kazachstan, 19-23 sierpnia 2015 r.

wyścig drużynowy na dystansie 4000 m
kwalifikacje - 1. Australia/4:08.343, 2. Niemcy/4:11.188, 3. Szwajcaria/4:12.465, 4. Polska/4:13.484, 5. Ukraina/4:14.356, 6. Rosja/4:14.477, 7. Kanada/4:16.321, 8. Japonia/4:18.259, 9. Kazachstan/4:19.081, 10. Hiszpania/4:19.614, 11. Włochy/4:20.690, 12. Korea Południowa/4:21.156, 13. Belgia/4:23.919, 14. Argentyna/4:25.717, 15. USA/4:27.717, 16. RPA/4:31.153
kolejność końcowa:
1. Australia/Rohan Wight, Alex Rendell, Kelland O`Brien, James Robinson, James Tickner
2. Szwajcaria/Reto Muller, Stefan Bissegger, Robin Froidevaux, Gino Mader
3. Rosja/Siergey Rostovtsev, Maksim Piskunov, Dmitrii Markov, Maxim Sukhov
4. Niemcy/Max Kanter, Leo Appelt, Bastian Flicke, Moritz Malcharek
5. Polska/Dawid Czubak, Szymon Krawczyk, Mikołaj Sójka, Daniel Staniszewski
6. Ukraina/Aleksandr Moshchonskiy, Taras Shevchuk, Andriy Cherniavsky, Vitaliy Pidkivka
7. Japonia/Keitaro Sawada, Shunsuke Imamura, Takumi Tokuda, Yoshimichi Yasukawa
8. Kanada/Bayley Simpson, John Willcox, Evan Burtnik, Connor Byway

omnium
scratch - 1. Bayley Simpson/Kanada, 2. Gavin Hoover/USA, 3. Assylkhan Turar/Kazachstan, 4. Keitaro Sawada/Japonia, 5. Yongsuk Woo/Korea Południowa, 6. Stefano Moro/Włochy, ... 14. Dawid Czubak/Polska
3000 m na dochodzenie - 1. Rohan Wight/Australia/3:19.670, 2. Dawid Czubak/Polska/3:23.208, 3. Max Kanter/Niemcy/3:23.216, 4. Luis Villalobos/Meksyk/3:24.540, 5. Campell Stewart/Nowa Zeladnia/3:25.046, 6. Keitaro Sawada/Japonia/3:25.080
wyścig eliminacyjny - 1. Campell Steward/Nowa Zelandia, 2. Siergey Rostovtsev/Rosja, 3. Max Kanter/Niemcy, 4. Rohan Wight/Australia, 5. Robin Froidevaux/Szwajcaria, 5. Aleksandr Moshchonskiy/Ukraina, ... 18. Dawid Czubak/Polska
1 km indywidualnie - 1. Campbell Stewart/Nowa Zelandia/1:03.838, 2. Rohan Wight/Australia/1:04.109, 3. Dawid Czubak/Polska/1:04.452, 4. Max Kanter/Niemcy/1:04.698, 5. Sergey Rostovtsev/Rosja/1:04.867, 6. Keitaro Sawada/Japonia/1:04.886
runda ze startu lotnego - 1. Campbell Stewart/Nowa Zelandia/13.238, 2. Stefano Moro/WÅ‚ochy/13.263, 3. Rohan Wight/Australia/13.278, 4. Sasha Weemaes/Belgia/13.397, 5. Keitaro Sawada/Japonia/13.498, 6. Sergey Rostovtsev/Rosja/13.498, 7. Dawid Czubak/Polska/13.607
klasyfikacja końcowa omnium po wyścigu punktowym - 1. Campbell Stewart/Nowa Zelandia/191 pkt., 2. Rohan Wight/Australia/181 pkt., 3. Max Kanter/Niemcy/156 pkt., 4. Stefano Moro/Włochy/147 pkt., 5. Sergey Rostovtsev/Rosja/146 pkt., 6. Keitaro Sawada/Japonia/140 pkt., ... 8. Dawid Czubak/Polska/122 pkt.

1 km indywidualnie - 1. Jiri Janosek/Czechy/1:02.200, 2. Alexandr Vasyukhno/Rosja/1:02.678, 3. Cameron Scott/Australia/1:03.417, 4. Sam Ligtlee/Holandia/1:03.915, 5. Dawid Czubak/Polska/1:04.257, 6. Lewis Eccles/Nowa Zelandia/1:04.418

wyścig punktowy
kwalifikacje
wyścig 1. - 1. Augustin Martinez/Argentyna/32 pkt., 2. Szymon Krawczyk/Polska/29 pkt., 3. Woo-Ho Jung/Korea Południowa/27 pkt., 4. Mohammed Ganjkhanlou/Iran/27 pkt., 5. Taras Schevchuk/Ukraina/27 pkt., 6. Vladimir Tsoy/Kazachstan/21 pkt.
wyścig 2. - 1. Jose Alfredo Rodriguez Victoria/Meksyk/22 pkt., 2. Yuttana Mano/Tajlandia/20 pkt., 3. Shunsuke Imamura/Japonia/13 pkt., 4. Maksim Piskunov/Rosja/12 pkt., 5. Edgar Stepanyan/Armenia/8 pkt., 6. Gerben Thijssen/Belgia/8 pkt.
finał - 1. Shunsuke Imamura/Japonia/31 pkt., 2. Edgar Stepanyan/Armenia/25 pkt., 3. Gerben Thijssen/Belgia/12 pkt., 4. Szymon Krawczyk/Polska/11 pkt., 5. Connor Byway/Kanada/11 pkt., 6. Maksim Piskunov/Rosja/10 pkt.

3000 m na dochodzenie
kwalifikacje - 1. Leo Appelt/Niemcy/3:16.520, 2. Daniel Staniszewski/Polska/3:18.052, 3. Evan Burtnik/Kanada/3:19.512, 4. Kelland O`Brien/Australia/3:20.197, 5. Thomas Denis/Francja/3:20.197, 6. Stefan Bissegger/Szwajcaria/3:20.389, ... 12. Szymon Krawczyk/Polska/3:23.923
wyścig o złoty medal - 1. Leo Appelt/Niemcy/3:15.432, 2. Daniel Staniszewski/Polska/3:21.47