14 kwietnia 2011 - To nie był przypadek

W poprzednim sezonie startował jeszcze w kategorii juniorów, w minioną niedzielę triumfował wśród elity i orlików podczas wyścigu w Kłomnicach. Mateusz Nowak z Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego pięć dni później został zwycięzcą pierwszego etapu XXVI Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Bursztynowym "Hellena Tour 2011" ze startem i metą w Poddębicach.

W pierwszym dniu zmagań kolarze mieli do pokonania na sześciu rundach dystans 116 kilometrów, a na starcie stanęło ich 128. Od wielu lat wyścig ten nie cieszył się tak dużym zainteresowaniem. Na liście startowej znalazły się nazwiska zawodników, reprezentujących 24 kluby, w tym cztery czeskie i trzy niemieckie.

Już na początkowej rundzie od peletonu odjechało pięciu kolarzy, wśród których był Mateusz Nowak z KTK Kalisz. On właśnie wygrał po emocjonującej walce pierwszą lotną premię, potwierdzając dobre przygotowanie do sezonu. Pozostała stawka zawodników miała stratę do czołowej grupy, wynoszącą 45 sekund. Pomimo tego szybko nastąpiły przetasowania. Na czele znalazło się siedmiu innych kolarzy, którzy po czwartym okrążeniu mieli już przewagę blisko dwóch minut nad grupą pościgową. Kolejną lotną premię wygrał Grzegorz Stępniak ze Stali Grudziądz, drugi był Jan Kaduch, zawodnik Dukli Praga. Po dwóch następnych rundach już tylko oni pozostali w ucieczce i podobnie, jak podczas poprzedniej lotnej premii, podzielili pomiędzy sobą punkty. Klasyfikacja najaktywniejszego była już rozstrzygnięta, jednak rozpędzony peleton nie pozostawiał złudzeń, że odjazd zostanie zlikwidowany.

Na metę pierwszego etapu w Poddębicach wjechała cała stawka zawodników. Dzięki dobrej współpracy kolegów efektownym finiszem popisał się Mateusz Nowak, reprezentant KTK Kalisz, potwierdzając, że zwycięstwo w Kłomnicach nie było przypadkiem. Triumfalnie wzniósł w górę rękę, ogłaszając swoją wiktorię. Drugi był Krzysztof Jeżowski z Bank BGŻ, trzeci Dariusz Rudnicki z BDC Team. Mateusz Nowak okazał się najlepszym w klasyfikacji punktowej, młodzieżowców i najlepszego Wielkopolanina. Grzegorz Stępniak zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji najaktywniejszego, a Jan Kaduch wybrany został najbardziej agresywnym zawodnikiem etapu.

W piątek uczestnicy XXVI Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Bursztynowym "Hellena Tour 2011" będą mieli do pokonania dystans 146 kilometrów. Na trasę wyruszą z Wielunia o godzinie 13.00, aby w tym samym miejscu, czyli na Placu Legionów, zameldować się około godziny 16.30.